Jak zvládnout „koronavirové prázdniny“, abyste přežili ve zdraví nejen fyzickém, ale i psychickém?

Všechny školy vyhlásily kvůli koronaviru samostudium, což způsobilo v řadě rodin chaos. Rodiče i děti se tak ocitli v nezvyklé a neočekávané situaci, kdy spolu tráví mnohem více společného času. Vymyslet, jak děti zabavit a přimět je k samostudiu není vůbec jednoduché. Pokud nechcete, aby skončily u počítače či televize, musíte nastavit jasná pravidla. Inspirujte se našimi tipy, jak přežít tohle nelehké období ve zdraví fyzickém i psychickém. Ve výsledku budete vzpomínat na společný čas v dobrém, protože společně prožitý čas je to nejvíc, co dětem můžeme dát.

I v naší domácnosti převládal chaos nad chaosem. Děti pojaly zavřené školy jako prázdniny a zářily štěstím, že nemusí do školy a školky. Řada rodičů rázem musela zvládat domácí vzdělávání, uvařit (dokonalý) oběd a večeři, umýt nádobí, vyprat prádlo, dodělat resty a ještě home office. Velmi brzo jsem zjistila, že musíme nastavit pár základních pravidel, aby chod domácnosti šel hladce.

Nastavte si pravidla

Dítě potřebuje vědět, co se bude dít. Nastavte si například dobu pro studium tak, že se budete učit vždy hodinu dopoledne a hodinu odpoledne. Vyhraňte si čas na hraní, tvoření a především pobyt venku, který je pro dítě velmi potřebný a nezbytný. Šikovnou pomůckou může být harmonogram dne, který snadno vyrobíte doma. Stačí k tomu papír, barevné tužky, razítka a trocha fantazie.

Režim je důležitý, ale nemusí být tak striktní jako ve školní dny. Naplánujte si, kdy budete vstávat, kdy začne domácí vzdělávání a kdy budou mít děti prostor pro hraní. Dětem budou chybět kamarádi, mluvte s nimi o vzniklé situaci. Ač to s nimi může být náročné, buďte trpělivý a vysvětlujte, co se děje, probírejte s nimi vaše plány a podpořte je.

Nepodceňujte domácí vzdělávání

Karanténou děti nepřišly o učení. Ve studiu se pokračuje dál, ale formou domácí výuky. Mnoho rodičů se tak ocitlo v roli učitelů. Velmi důležitá je disciplína, proto doporučujeme naplánovat dobu učení. Mladší žáci potřebují větší podporu rodičů, každý den s nimi čtěte, počítejte, trénujte psaní. Starším důvěřujte a nechte je pracovat samostatně. Pokud máte doma mladšího sourozence, který vás při společném učení ruší, zkuste ho zaměstnat. Ideální jsou pracovní listy. A nezapomeňte vaše děti chválit!

Opakujte učivo s dětmi tak dlouho, až když si budete jisti, že danou látku dítě ovládá. Nejlépe se děti učí hravou formou. Už Jan Amos Komenský věděl, že učení by mělo děti bavit. A „škola hrou“ mohou být i společenské hry. Desková hra Ypsilonie – Cesta do vyjmenované země procvičí zábavnou formou vyjmenovaná slova, Tajný kód 13+4. ověří matematické dovednosti, úspěšná hra Desítka Česko  zase znalosti o naší krásné vlasti. Vyzkoušejte naše tipy, uvidíte, že učení jde i bez biflování. Děti si aktivně odpočinou, zabaví a vůbec nepostřehnou, že se při hře vlastně učí.

Tablety, mobily a počítače nejsou sice úplně ideální, ale v dané situaci mohou dětem zpestřit také výuku. V souvislosti se vzniklou situací mnoho společností nabízí zdarma on-line výuku. Opět nastavte pravidla, jak dlouho smí využívat nástroj. Na našem blogu najdete článek s přehledem užitečných odkazů na on-line výuku. Inspirujte se našimi tipy ZDE.    

Zapojte děti do domácích prací

Nikdo nic nedostane zadarmo, všechno je potřeba si zasloužit. A to bychom také měli děti učit. Občas mi přijde, že je záměrně nezapojujeme do domácích prací. Máme pocit, že to trvá déle, více škody než užitku……ale buďte trpělivý. Oběd se přeci sám neuvaří, prádlo se samo nesloží a i malá pomoc se počítá. Čím dříve je zapojíte, tím lépe. Děti mající doma na starosti aspoň pár domácích prací mají vyšší sebevědomí, jsou zodpovědnější, nezávislejší a v životě mnohem spokojenější – to říká i studie Harvardovy university.

Čas v karanténě se dá i dobře využít. Konečně můžete dělat věci, na které běžně nemáte čas. Pokud máte zahrádku, je ideální čas pro zahradnické práce. Pobyt na čerstvém vzduchu vám určitě prospěje. Vypěstujte si rostlinku, která vám v létě oplatí vaši starost plody. Nejjednodušší rostlinou na dětské pěstování jsou cherry rajčátka. My jsme si je zaseli a čekáme, až nám vyroste malinký stonek. Děti pečují o rajčátka tím, že je každý den rosí pomocí rozprašovače.

Zahrada je i skvělým místem pro pozorování přírody. Hmyzí hotel nebo krmítko může být zábavou nejen pro děti, ale i pro tatínky. Jeho výroba je snadná, materiál určitě najdete doma. Budete potřebovat dřevo, klacíky, slámu nebo seno, můžete použít i staré cihličky. Pak už jen trocha fantazie a můžete s dětmi začít vyrábět. Nejste zrovna domácí kutilové? Nevadí, máme tip na tvořivé sady. Vše potřebné je v krabičce, stačí to jen složit. Hotový domeček umístěte na zahradu tak, abyste ho mohli dobře pozorovat. Hmyz – hlavně včelky samotářky – se brzy zabydlí a pozorování jarní přírody může začít!