Jak v zimě obléknout děti, aby nenastydly?

Přichází období zimy. Pro někoho nemůže existovat nic krásnějšího, než příroda v období zimy. Zasněžená krajina má své kouzlo, ale při pohledu z okna na mrazivé rampouchy a sněhuláky si nejspíše každé ráno kladete otázku „Co obléci dětem do školy?“. Říká se, že „neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečení lidé“.

Děti se hůře vyrovnávají se změnami teplot, zvláště při přechodech z tepla do zimy a naopak. Pobyt ve škole nebo školce se může stát hodně nepříjemný, když děti mají nedostatečné nebo nekvalitní oblečení. Každá maminka se obává, aby dítěti nebyla zima. Opak může být pravdou. Děti mají velmi rychle celá záda mokrá, a to nejen ze sněhových hrátek, ale především kvůli zpocenému tělu. A odtud už je jen krůček k nachlazení. Vybavte vaše děti správným outdoorovým oblečením, které se hodí do každého počasí!

Princip tří vrstev

Základem oblékání dětí předškolního i školního věku je systém takzvaného vrstvení. Čím více vrstev oblékáte, tím tepleji vám bude. Takže zapomeňte na tlustý huňatý svetr od babičky a sáhněte po tzv. funkčním prádle. „Na začátku toto prádlo používali pouze profesionální sportovci, ale časem si získalo oblibu i u rekreačních sportovců a nakonec se začalo vyrábět i pro děti. Ty se přece pohybují daleko nejvíce a zaslouží si tedy minimálně stejný komfort jako dospělí. Navíc děti si v zápalu hry ani neuvědomí, že jsou zpocené, že je jim zima nebo horko. Klasické bavlněné tričko nasákne pot a vlhké je stále v kontaktu s kůží dítěte, ta se tak rychle ochlazuje. Kvalitní funkční prádlo zabrání prochlazení a následnému nastydnutí a udrží dítě v suchu a teple i při dlouhodobém řádění.“, říká Daniela Kryslová z Outdoorbaby.

První vrstva je nejdůležitější. Musí být příjemná a její základní funkcí je odvádět pot a udržovat teplo. Vhodné je investovat do funkčního prádla, které díky použitému materiálu a odlišnému průřezu vláken dokáže udržovat tělesnou teplotu a odvádět od těla pot. Dítě tak zůstává v suchu i při intenzivním pohybu. Kvalitní dětské termoprádlo může být vybaveno také antibakteriální úpravou, nejčastěji v podobě iontů stříbra ve tkanině. Ty zabraňují množení bakterií a omezují tvorbu pachu a plísní. Funkční první vrstva je pro děti školkového či školního věku mnohem lepší než klasické košilky či tílka.

Druhá vrstva teplo izoluje a přebírá nadbytečnou vlhkost z předchozí vrstvy. Daniela Kryslová doporučuje použít opět funkční triko, rolák či fleecovou mikinu.

Třetí, poslední, vrstva má ochrannou funkci před větrem, deštěm a sněhem. Důležité je, aby nebránila odvádění potu ven a zároveň zábránila dešti a větru proniknout dovnitř. Měla by být prodyšná, voděoodolná a větruodolná. Velkým hitem jsou softshellové bundy, které jsou díky univerzálnímu užití vhodné jak do školy, školky, tak i do přírody, na hřiště apod.

V zimě, kdy je brzy tma, nezapomínejte také na bezpečnost dětí. Oblečení či batůžky doplňte refexními přívěsky nebo samolepkami.

Oblékejte vaše děti s rozumem, někdy méně znamená více.
Připraveno ve spolupráci s www.outdoorbaby.cz.