V září jdeme do první třídy: Co by měl prvňáček zvládat, než nastoupí do školy?

Aktovku už máte vybranou, do školy jste zapsaní a teď už je zbývá se těšit na první školní den. Nebo ne?

Nepromarněte čas, který do nástupu do školy ještě zbývá!

Dosud nevycválaní předškoláci si často na školní režim zvykají nesnadno. A pokud jste pro svého prvňáčka nezvolili školu s alternativním programem, ale vsadili jste na klasickou vzdělávací instituci, je potřeba se na školní režim patřičně připravit. Nechcete přeci, aby vaše ratolesti měly školu spojenou s nepříjemnými zážitky hned zpočátku!

Co musí umět nastupující prvňáček?

Paní učitelka určitě nebude očekávat, že bude mít třídu prvňáčků, kde budou všichni umět číst, psát a počítat. Od toho tu je samozřejmě škola. Pokud vaše děti čtou ještě před první třídou, tak je to samozřejmě skvělé – o to více se můžete zaměřit na další dovednosti, které jsou pro přechod do školního režimu ještě důležitější.

Tip: Příprava do školy ale nemusí být nezáživná – podívejte se na hračky pro předškoláky, kde najdete vzdělávací a kreativní hračky a hry, které pomohou rozvíjet dětské dovednosti.

Děti nastupující do první třídy by měly zvládat:

• Samostatnost. Pokud vaše ratolest nezvládá samostatné obouvání, oblékání a hlídání si svých věcí, je potřeba na tom zapracovat.
  • Motorické dovednosti. Samozřejmě, že nejsou všechny děti nadané stejnými dovednostmi, ale základní motorické dovednosti by měly zvládat všechny stejně. Přečtěte si, jak rozvíjet jemnou motoriku.
  • Bezproblémová artikulace. Špatná výslovnost či logopedická vada může první školní zážitky dětem opravdu znepříjemnit. Využijte právě dobu před nástupem do školy k tomu, abyste logopedické nedostatky odstranili.

Oblasti, které je potřeba rozvíjet:

• Paměť a pozornost. Pokud vaše ratolesti nezvládnou pár minut sedět a poslouchat, nebude se jim ve školních lavicích moc líbit. Zkuste s dětmi pozornost a paměť trénovat s pomocí paměťových a dalších her.
  • Slovní zásoba. Čtěte si s dětmi, vyprávějte si pohádky, učte se básničky a písničky. Hrajte slovní fotbal a další slovní hry, které pomohou rozšiřovat a upevňovat slovní zásobu.
  • Obratnost. Pokud vaše ratolest v tělocviku zrovna nevyniká, právě teď je čas základní dovednosti vytrénovat. Kotouly, prolézačky, jízda na kole, plavání a další pohybové aktivity nejen zlepší zdravotní kondici celé rodiny, ale navíc vypěstují v dítěti správný vztah k pohybu.
  • Společenskost. Dítko v první třídě by mělo umět pozdravit, poděkovat, uklidit si po sobě, … a především by mělo umět spolupracovat s ostatními. Koneckonců s dětmi, se kterými nastoupí do první třídy, stráví v příštích letech velkou část svého času, proto je dobré nastavit správné vztahy hned na začátku. Zvláště jedináčci by měli být připraveni na to, že v centru pozornosti nemusí být vždy jen oni. Smysl pro férovost, rovnocennost a práci ve skupině by měly být samozřejmosti.