Trápí vás vyjmenovaná slov? Čertík Kvítek vám pomůže.

Česká značka 4bambini se zaměřuje na didaktické hry pro děti od 3 let. Jsou především známé proto, že přibližují zábavnou formou téma životních hodnot. Novinka, která se právě odhalila světu, je jiná. 4bambini přináší hru pro všechny, které trápí vyjmenovaná slova. Určitě si každý z nás vzpomene na školní léta, jak jsme se museli biflovat vyjmenovaná slova. Nebyla to žádná zábava. Dnes máme více možností a můžeme dětem učení zpříjemnit hravou formou. Pak poznáme, že čeština není až tak těžká jak se zdá.

Novinka Pekelné učení s Čertíkem Kvítkem: Vyjmenovaná slova je určena pro děti školního věku. Autorkou hry je Romana Suchá, jejíž cvičebnice a knihy pro děti můžete znát z Agátina světa. Hra navazuje na cvičebnici Vyjmenovaná slova s čertíkem Kvítkem a hravou formou vede školáky a školačky k pochopení a osvojení vyjmenovaných slov. Velmi se nám líbí, jak autorce zkombinovala hravost a „biflování“ vyjmenovaných slov. Krátký, ale velmi milý, rozhovor s autorkou si můžete přečíst zde.

Kristýna Křížová, máma tří školních dětí a zakladatelka Agátina světa, říká: „Když nás oslovila paní Romana Suchá, že by s námi chtěla vydat hru zaměřenou na vyjmenované slova, byli jsme velmi potěšeni a s radostí jsme souhlasili. Pak nastalo období hledání té správné formy: mezi námi, autorkou a ilustrátorem proběhlo mnoho emailů a telefonátů. Teď už se Kvítko konečně zhmotnil a opustil tiskárnu a my vám můžeme odhalit naše společné tajemství.“ 

Graficky je hra odlišná od původního vzhledu cvičebnice. Čertíka Kvítko a jeho 12 zapomnětlivých pekelných čertů vytvořil ilustrátor a kreslíř Jan Pomykač. Díky krásným ilustracím nebudete muset děti dlouho přemlouvat, aby si potrénovaly vyjmenovaná slova. Jan Pomykač kreslí krásně a o tom svědčí i řada ocenění za jeho tvorbu. Prozradil nám, že ho práce na hře velmi bavila, vymýšlení a kreslení čertů si doslova užíval. „Začátek nebyl jednoduchý. Jasnou představu jsem neměl, to vlastně nemám nikdy. Ten proces vzniku charakteru postavy má dvě roviny: abstraktní, tedy nějaký pocit, nálada, jaká by měla z postavy vyzařovat, a rovina konkrétní, což jest moment, kdy vezmu tužku a začnu si skicovat. Vlastně hodně skicovat. A pak ještě více skicovat. Tak dlouho, než se z těch různých čertích kluků vyloupne ten pravý Kvítko. To si pak řeknu: „Hele ho, kluka! To je on, tohle bude Kvítko!“ A je na světě. Sympatický, nebojácný, přirozeně chytrý a veselý rarach. Stejně tak vznikali i jeho čertí strýčkové, pekelníci.“, říká Jan. Hra se velmi povedla po všech stránkách.   

Ilustrátorovi se postavička čertíka Kvítka velmi povedla a určitě nadchne všechny malé školáky a školačky. Kartičky pekelných strýčků si zamilují na první pohled a jsme si jisti, že děti pro mě vymyslí strašidelná jména. Můžete je použít i na vyprávění příběhu, čímž obohatíte a rovinaté jejich slovní zásobu. Jak přišly postavičky na svět se můžete dozvědět z rozhovoru s ilustrátorem hry.

Pravidla hry – procvičujeme vyjmenovaná slova s Kvítkem

Hra má velmi jednoduchá pravidla a je určena pro dva až čtyři hráče. Principem hry je nasbírat co nejvíce kartiček pekelných strýčků. Balení obsahuje hrací desku, kostku, figurky, kartičky s otázkami, kartičky se vzkazem od čertíka Kvítka, odkládací destičky, žhavé uhlíky a kartičky pekelných strýčků.

Všichni hráči obdrží destičku s pekelným ohněm, kterou si položí před sebe. Figurky se postaví na start neboli vstup do pekelné říše a hra může začít. Začíná hráč, který naposledy viděl na vlastní oči čerta. Hodí kostkou a posune svoji figurku o příslušný počet polí. Na herní desce jsou dva druhy políček – s číslicí a s čertíkem Kvítkem. Políčko s číslicí určuje počet kartiček s otázkami, na které bude hráč odpovídat. Za správnou odpověď získá odměnu v podobě žhavého uhlíku. Pokud hráč vstoupí na políčko s čertíkem Kvítkem, vezme si kartičku s balíčku se vzkazem od Kvítka. Žhavé uhlíky hráči směňují za kartičku čerta, potřebují jich pět. Vítězí ten hráč, který získal co nejvíce postavíme čertů.

Hru můžete snadno přizpůsobit dovednostem dětí. V návodu naleznete tip na rychlejší či pomalejší hru nebo dokonce hru pro jednoho hráče. Pokud chcete trénovat vyjmenovaná slova na cestách, stačí vzít do batohu samotné kartičky a můžete řešit s dětmi doplňovačky.