Správné nošení školní tašky

Výběr správné školní tašky – aktovky či batohu – je pro ochranu zdravého růstu zad dítěte důležitý. Není to ale jediný krok, musíme totiž také naučit dítě školní tašku správně nosit.

Vnitřní organizace školní tašky

První třída je pro děti velkou změnou i v tom, že se musí samy starat o své školní pomůcky a výbavu. Mají toho najednou hodně: penál, knihy, sešity, přezůvky, svačinu, pití, apod. I když dbáme při výběru školní aktovky na její váhu, učebnice a veškerá školní výbava najednou váhu, kterou děti nosí na zádech, dramaticky zvedne.

Navíc špatně umístěné těžiště dostává záda do nesprávného postavení. Pokud je těžiště nákladu daleko od páteře, prohne se bederní páteř více dopředu, tedy do záklonu. Budete nuceni přesunout těžiště zpět do pozice kolmé k pánvi mírným předklonem a to proti odporu, což zádovým svalům vůbec nesvědčí. Správným rozložením obsahu aktovky můžete zabránit nesouměrnému zatížení zádových svalů.

Jak správně ukládat školní pomůcky do aktovky?

Pravidlo č. 1: těžké věci vždy nejblíže zádům! Máme na mysli zejména učebnice, které je třeba ukládat do hlavní komory batohu, tedy ke stěně zádového systému. Vše ostatní, tzn. pracovní sešity, desky a další větší pomůcky ukládejte před učebnice do čela hlavní komory. Drobnější věci jako penál patří do přední kapsy na čelní straně batohu.

Tip: Láhev s pitím o objemu 0,5 l váží 0,5 kg, což je docela dost. Existuje doporučení, aby rodiče dávali dítěti do školy jen prázdnou láhev (případně se sirupem), aby si dítě vodu dolilo samo ve škole. Co myslíte, zvládlo by to vaše dítě? Co by mělo mít přednost: lehčí školní batoh, nebo  pitný režim?

Ramenní popruhy mají svůj význam

Ramenní popruhy jsou velmi důležité, aby dítě mělo batoh ve správné pozici. Nevybírejte školní tašku bez nastavitelných popruhů. Jinak se školní aktovka nebude moci přizpůsobit postupnému růstu dítěte.

Dotahovací pásky umístěné u ramenou zajišťují co nejlepší přilnutí tašky k zádům dítěte. Díky tomu aktovka na zádech dobře sedí, nepadá z ramenou a chrání záda před zbytečným prohnutím v bedrech.

Dbejte na nastavení ramenních popruhů jak u ramenou, tak v dolní části zad.  Nastavení popruhů musíte průběžně kontrolovat. Mohou se uvolnit, ale musíte také reagovat na růst dítěte a na roční období. Podle objemu a typu oblečení, které dítě nosí, je třeba popruhy přitáhnout či uvolnit.

Hrudní popruh není na ozdobu

Tvůrci školních batohů se inspirovali dobrou zkušeností ze světa sportovních outdoorových batohů. U moderních modelů školních tašek tak najdete i hrudní popruh. Zejména menším dětem zajišťuje co nejlepší přilnutí aktovky k zádům dítěte, aby jim co nejlépe seděla a nepadala z ramen. Přesku si i prvňáčci zvládnou zapnout sami bez pomoci rodičů.

Tip: Nastavte správnou délku hrudního popruhu. Je-li moc utažený, může to bránit volnému dýchání. Je-li utažený málo, ramenní popruhy přenesou váhu do podpaží. Tlak pak může vyústit až třeba do brnění prstů.

Jak je to správně?

Vlevo vidíme správné usazení školního batohu na zádech. Batoh dobře přilíná k páteři. Velikost batohu odpovídá vzdálenosti mezi rameny a křížovou kostí. Díky nastaveným ramenním popruhům nahoře i dole a hrudnímu pásku batoh hezky a pevně sedí na zádech. Díky tomu může školačka stát rovně. Naproti tomu na příkladu vpravo má v důsledku špatného nastavení aktovky bradu vysunutou směrem dopředu, ramena stočená směrem k hrudníku a na zádech a krku se ji tvoří hrb.