Školní batoh z PET lahví. To je Ergobag!

I výrobci školních batohů si uvědomují, jak je důležité chránit naši planetu. Německá značka školních batohů Ergobag si je toho velmi vědoma a vyrábí své produkty s ohledem na životní prostředí. Jejich školní batohy jsou zdravotně nezávadné a vyrobeny z recyklovaných PET lahví. Přeměna plastového odpadu na nový produkt přispívá k ochraně životního prostředí. Při rozhodování o nákupu myslete nejenom na zdraví vašeho dítěte, ale také na budoucnost naší planety!

Značka Ergobag má svůj původ na obrovském německém trhu. Na domácím trhu se značky stala jedničkou mezi školními batohy a velmi brzy pronikla i do Evropy. V České republice si získává také své příznivce především díky skvělé ergonomii a ekologickému šetrnému přístupu.

Ergobag se chová odpovědně

Prázdné PET lahve často končí pohozené na ulicích, na skládkách nebo dokonce v moři. Znečišťují náš životní prostor. V Německu existuje zálohový systém na PET lahve, takže téměř žádné plastové lahve nekončí ve směsném odpadu nebo přírodě. Lidé je vracejí zpět do obchodů. Poté se odvezou se k recyklátorovi, který je rozdrtí na PET vločky. Firma Ergobag nese odpovědnost za zlepšování ekologičnosti produktů a snižování náročnosti na přírodní a ekonomické zdroje. Ve výrobním procesu používají výhradně materiály výrobní z recyklovaných PET lahví. V roce 2012 spotřebovali 3,5 milionu recyklovaných PET lahví na výrobu školních batohů!

Zdroj: Fotografie od uživatele Lucien Wanda ze služby Pexels

Jak se promění PET lahev ve školní batoh?

1. Třídění a recyklace PET lahví
Prázdné PET lahve se vytřídí a svezou na třídící linku, kde dochází k tzv. dotřiďování plastů. Z hlediska recyklace a dalšího zpracování jsou roztříděny dle barev. Čiré PET lahve jsou předány k recyklaci.

2. Drcení PET lahví a odstranění nečistot
Čiré lahve se drtí ve vodních drtičích a perou se několikrát v horké vodě, aby se zbavili nečistot. PET lahve se přemění se na stejně čiré vločky.

3. Tepelné roztavení PET lahví
Proprané vločky se roztaví a důsledně promíchají. Vzniklá tavenina je tvořena hustými vlákny, které jsou následně rozřezány na 3mm pelety.

4. Textilní vlákno
PET pelety se znovu zahřejí na teplotu okolo 200°C ve speciálních strojích a vytlačí se tryskami, kde z nich vzniká syntetické vlákno. Tyto dlouhá vlákna se namotávají na cívku a předají se do tkalcovny.

5. Tkalcovna a tiskárna
Tkalcovna

Navinutá vlákna se zpracovávají v tkalcovně. Spojováním vznikne bílá plošná textílie.
Tiskárna
Plošná textílie se potiskne po celé délce a oboustranně je potažena speciální ochrannou látkou, která dodá materiálu voděodolnou povrchovou úpravu.

6. Finalní produkt
Střih
Textílie se poté nastříhá podle vzoru. Tyto vzory jsou navrženy tak, aby byl materiál využíván efektivně. K polstrování nepoužíváme žádné použitelné kousky textilie.
Šití
Nastříhané jednotlivé kusy se sešijí dle návrhu. Tím vzniká finální produkt – ekologický školní batoh ERGOBAG!!

Hodnoty v zelených číslech

Udržitelné využívání přírodních zdrojů

Reyklací PET lahví vzniká něco nového. Značka Ergobag šetří životní prostředí tím, že přeměňuje plastový odpad na textilní vlákno. Ke své výrobě tedy využívají recyklovaný materiál. Mezi základní hodnoty firmy patří trvale udržitelný rozvoj, proto kladou stále větší důraz na recyklaci plastů. Celý proces podléhá přísným kontrolám, aby nedocházelo k exportu prázdných lahví do zemí Asie.

Efektivní využívání zdrojů při výrobě

Materiály a popruhy nesou mezinárodní certifikát bluesign®, který je díky nejmodernějším technologiím zárukou ekologického přístupu ke zpracování. Značka Ergobag používá pro svoji výrobu pouze vysoce odolné a stálé materiály.

Bez použití toxických nebo znečišťujících látek

Veškeré použité materiály na batozích Ergobag jsou bez ftalátů a jiných toxických látek. Jelikož školní batohy jsou v úzkém kontaktu s dětmi, mohou se tyto látky snadno dostat do jejich těla a ohrozit tak zdraví dítěte. Certifikace materiálů je pro Ergobag klíčová a proto pravidelně kontrolují kvalitu materiálu u dodavatelů, kteří jí musí doložit potvrzením a certifikační listinou nezávislých zkušebních ústavů.

Etické pracovní podmínky

Nadace FWF (Fair Wear Foundation) se snaží o zlepšení podmínek na pracovištích textilního průmyslu. Ergobag je členem této nadace a dohlíží tak na standardy bezpečnosti při práci u svých dodavatelů, na dodržování spravedlivých mezd pro zaměstnance. Mezi nejvyššími hodnoty značky Ergobag patří kvalita, bezpečnost a poctivost.