Škola je doma 1: Matematika

Ve spolupráci s Terezou Chaloupkovou, učitelkou 1. stupně z Olomouce a maminkou 2 kluků, pro vás přinášíme seriál, jak doma hravě podpořit školní děti v klíčových předmětech. Dnes se zaměříme na hry, které rozvíjí matematické a logické myšlení a dovednosti.

Jako první jsme vyzkoušeli Jungle Logic. Při pohledu na krabici jsem se nechala nachytat a čekala, že doma vybalíme klasické sudoku, ale zmýlila jsem se. Hra v tomto provedení se mi asi líbí i o něco více. Její systém totiž není tak okoukaný jako u sudoku.

V krabici najdete 30 karet s mřížkou (očíslované podle náročnosti) a 9 dřevěných žetonků se 3 druhy zvířat (3x jaguár, 3x buvola a 3x opice). Vaším úkolem je umístit všechny žetonky do mřížky tak, aby byly zachovány podmínky, které jsou vyznačeny v řádku a sloupci. Např. Ve 2. sloupci musí být právě 2 opice a zároveň v 1. řádku musí být právě jeden jaguár a zároveň ve 3. řádku musí být právě 2 jaguáři.

Vypadá to jako velká výzva pro děti, ale ony většinou postupují cestu „pokus – omyl“ a postupně se učí, jak úkoly řešit rovnou správně. Zadání vyšší úrovně zaměstnají i hravé dospěláky :-).

Druhou ryze matematickou hrou je Tajný kód 13+4 od Haba. Téma je pro děti velmi přitažlivé: stávají se agenty a pomocí tajných kódů postupují muzeem až k trezoru se vzácnou maskou boha slunce.

Na herní plán, který představuje cestu k masce, položte žetony s čísly. Hráči pak hází kostkami a snaží se z čísel, která jim padla, vymyslet příklad, jehož výsledek je stejný jako číslo na žetonu. Pokud se mu to podaří, postupuje dál a může se pokusit vyřešit další kód.

Překvapilo mě, jak děti hra vtáhla a jak snadno díky tomu prvňáci dokáží vymyslet rovnice, o kterých ani nevědí, že je umí 🙂 Začátečníkům můžete při hře radit, už jen tím, že mu napovíte, že řešení existuje; také mu možnosti rovnic omezíte na sčítání a odčítání. Hra nabízí skutečně skvělé a „nenápadné“ procvičování běžných matematických příkladů. Díky možnosti kombinovat více čísel a používat libovolně sčítání, odčítání, násobení i dělení hru hodnotím opravdu hodně vysoko.

Na závěr jedna praktická a hravá stavebnice pro rozvoj logického myšlení: elektronická stavebnice Boffin II. U ní platí beze zbytku: „Nechápu, že jsem ji neobjevila mnohem dříve!“

V této variantě stavebnic Boffin najdete návod na 203 projektů, které si postavíte z jednoduchých součástek na základní desku. Skutečně šikovně vymyšlený jednoduchý systém umožní zcela bezpečné skládání obvodů i dětem, které o nich zatím neví vůbec nic. Sestavíte obvody, které po zapnutí zdroje vykouzlí barevná světla na stropě, spustí větráček, digitální displej s čísly nebo budou pípat či houkat – u nás je velmi populární zvuk kulometu a sirény.

Postavit si také můžete hry, které procvičí odhad času, paměť nebo postřeh. Zajímavým prvkem stavění je, když vám projekt nebo nějaká jeho část nefunguje. To začíná zábavná část kontrolování a hledání chyb. Ta radost, když se to po opravení rozjede je veliká! Koumáci také rádi vymýšlí, které součástky lze nahradit jinými, aby byl obvod stále funkční. Doporučují 2 ze 2 elektrotechniků, které máme v rodině.