Jak na prevenci aneb 3 důležité tipy pro rodiče

Děti trpí stále častěji bolestmi zad, které mohou v krajním případě vyústit v nevratná poškození páteře a pohybového aparátu jako celku. Proč? Na vině bývají velmi často nevhodné boty nebo školní zavazadla. Studie navíc prokázaly, že nejvíce jsou ohroženy děti 1. – 3. ročníku základní školy.

Jak dohlédnout na zdravý vývoj dětského pohybového aparátu?

1) Boty

Základem všeho jsou kvalitní boty. Důležitá je správná velikost a kvalitní podpora klenby chodidla. Špatně zvolené boty mohou být původem vzniku problémů s koleny, kyčlemi, zády, krční páteří i bolestmi hlavy. Obecně platí známé pravidlo: „Lepší prevence, než složité řešení následků“.

2) Správné sezení a dostatečný pohyb

Při delším sezení je důležité zapamatovat si tzv. pravidlo pravých úhlů. Nohy by měly být pokrčeny v kolenou do pravého úhlu a chodidla položena celou plochou na podlaze. Trup a stehna by měly rovněž svírat pravý úhel. U menších dětí je to ovšem na rodičích, aby jim pomohli v osvojení správných návyků držení těla.

Při pohybu je pak třeba dát si pozor rovnoměrné zapojení svalů a správné dýchání. Platné rodičovské pravidlo: „veďte své ratolesti k takovým pohybovým aktivitám, které je baví – to je jediná záruka, že si sport zamilují“.

3) Batohy a aktovky

Dalším základním předpokladem pro zdravý vývoj pohybového aparátu vašeho potomka jsou školní zavazadla.

Nezapomeňte ohlídat, aby vaše ratolesti nosily školní batoh a aktovku správně – na obou ramenou. Její anatomické tvarování a kvalitní provedení nebude plnit svůj účel, pakliže bude vaše ratolest nosit batoh či aktovku v ruce nebo „frajersky“ pouze na jednom rameni.

Nesprávným držením těla v důsledku nerovnoměrné zátěže může vzniknout nejprve svalová nerovnováha, která dříve či později povede k deformitám především páteře.

Kvalita je základ

Batohy a aktovky vybírejte vždy nejprve podle jejich funkčních vlastností. Motiv školního zavazadla a cenu ponechte až jako druhotné parametry, podle kterých se budete rozhodovat. Zajímá vás, jak školní batoh vybrat? Inspirujte se našimi články.

Požadovaná kritéria splňují například batohy Topgal, které se v poslední době stávají trendem všech maminek a jejich ratolestí právě díky svým vlastnostem a funkčnímu provedení!

Na co si ještě dát v tomto ohledu pozor?

Rozhodně kontrolujte, co všechno vaše děti v batohu či aktovce nosí. Dohlédněte na to, aby měly řádně připraveno učení pouze na následující den, tím budou mít o dost lehčí „náklad“.

A co vy, už jste byli se svým budoucím školákem vybrat první školní batoh?