Přetížené školní tašky? Rady, jak odlehčit aktovce.

Školní aktovky nejmenších školáků často váží skoro více než samotné dítě. S aktovkou se vláčí do školy každý den na svých malých bedrech a nadměrná hmotnost školní aktovky pak může ovlivňovat držení těla a výskyt problémů se zády.

Zkusili jste někdy potěžkat školní aktovku?

Z nedávného průzkumu iDnes vyplývá, že většina dětí nosí na zádech těžší batoh. Podle odborníků by dítě mělo nosit na zádech maximálně 10-15% své hmotnosti. To znamená, že dítě vážící 20 kg by mělo nosit na zádech maximální zátěž 3 kg. Ve skutečnosti nosí děti na zádech batoh až o 1,51 kg více než by měli. Nemůžeme být tedy překvapeni, že mnoho dětí si stěžuje na bolest zad.

Zkuste někdy školní aktovku zvážit. Budete překvapeni, jakou tíhu musí děti zvládat. Doporučujeme rodičům, aby každý večer zkontrolovali školní aktovku a vyndali z ní zbytečné předměty. Není potřeba do školy nosit knihy a sešity, které v ten den ve škole nepotřebují.

Připravili jsme pro vás pár tipů, jak svému dítěti – a hlavně jeho zádům – trochu pomoci od těžkého batohu:

• Ujistěte se, že aktovka má správně nastavené popruhy. Rodiče by je měli nastavit tak, aby aktovka seděla přímo na zádech. Nejtěžší věci se umísťují v batohu co nejblíže k zádům, abychom zbytečně nezatěžovali bederní páteř.
  • Nechávejte ve škole věci, které nejsou doma potřeba. Pokuste se se školou domluvit, aby školáci mohli nechávat např. bačkůrky, oblečení na tělocvik, některé učebnice a sešity přímo ve třídě.
  • Nezatěžujte aktovku naplněnou lahví pití. Dejte dítěti jen prázdnou láhev (nebo se sirupem) a vodu si napustí ve škole.
  • Vybírejte pečlivě školní pomůcky a volte lehčí vybavení jako jednopatrový penál nebo plastové desky.

Výrobce školních batohů a aktovek Topgal připravili zajímavou infografiku, která vám pomůže odlehčit batoh vašemu školákovi.