On-line výuka zpestří domácí vzdělávání. Inspirujte se našimi tipy.

Škola je zavřená, ale děti se musí učit dál. Učitelé se snaží posílat dostatek domácí přípravy a tak se mnoho rodičů stalo učiteli vlastních dětí. Není to úplně snadné skloubit všechny domácí povinnosti s prací a výukou dětí. A navíc většina rodičů nemá pedagogické vzdělání, aby si se vším snadno poradili. Naštěstí existuje moderní technologie – na internetu najdete mnoho on-line výuky, ve které je látka odborně vysvětlena. Vyhledali jsme proto po užitečných stránkách se zajímavými úkoly, díky kterým bude učení zábavnější.

Předškoláci

Bobyho škola
Vzdělávací stránky Bobyho škola jsou určené pro prvňáčky, ale na své si přijdou i děti předškolního věku. U malých dětí je velmi důležité rozvíjet zrakové i sluchové vnímání. Grafické zpracování zaujme děti hned v prvních vteřinách. Najdete zde úkoly, kde děti mohou trénovat psaní písmen, čtení písmen, hledají rozdíly apod. Děti se určitě nebudou nudit, vše probíhá hravou formou.

Základní škola – 1. stupeň

Včelka
Tato on-line aplikace je často vyhledávána i pedagogickými odborníky. Skvělý nástroj pro rozvoj čtenářských dovedností pro děti 1. a 2. třídy. Starším dětem pomáhá rozvinout problémové oblasti čtení. „Syn chodí do první třídy a aplikaci využívá i ve školních hodinách. Velmi ho baví a je to skvělé zpestření a oživení domácí výuky. Pomáhá nám nejen ve čtení, ale také se zlepšilo psaní. Je to jednoduché, srozumitelné a velmi oceňuji nastavení obtížnosti.“, říká Kateřina, máma 2 kluků.

UčíTelka 
Projekt České televize, který vznikl v návaznosti na vzniklou situaci, vysílá živě každé ráno od 9h na ČT2. Dopoledne vysílají  jednotlivé výukové bloky pro žáky 1. stupně, v úterý a ve čtvrtek odpoledne program Škola doma zaměřený na přípravu na příjímací zkoušky. Všechny výukové bloky jsou vedené  vystudovanými pedagogy. Kromě výuky je pro děti každý den připraveno cvičení s olympijskými sportovci, takže se děti mohou i protáhnout.

Matýskova matematika
Děti znají tyto sešity ze školy. Domácí výuka často probíhá velmi rychle a bez vysvětlení. Na stránkách Matýskova matematika je výuka vysvětlena jedinečným způsobem pedagogem. Určeno pro žáky 1. až 5. ročníku.  Na portálu YouTube najdete až 5000 výukových videí.

Matika je in
„Zažij radost s matematikou“ je hlavním mottem tohoto projektu. Na stránkách najdete úlohy z matematiky pro žáky 1. až 9. ročníku základní školy. Vychází z Hejného metody, která staví na individuální zkušenosti dítěte a slibuje dětem radost z matematiky. Početní operace a logické úlohy pochopí i žáci, které tuto metodu neznají. Jako odměnu si děti mohou zahrát i on-line matematické hry.

Nakladatelství Fraus
Největším učebnicovým nakladatelstvím u nás je Nakladatelství Fraus. I oni se připojili k podpoře žáků, učitelů a rodičů v tomto nelehkém období a poskytli  všechny své učebnice pro základní a střední školy zdarma.

Nakladatelství Nová škola
Další nakladatelství, které se připojilo k podpoře žáků, studentů, učitelů a rodičů, je Nová škola. Procvičovat hravě můžete mnoho předmětů jako např. matematika, český jazyk, prvouka, vlastivěda, přírodověda, dějepis, zeměpis, přírodopis, chemie, výchova k občanství a anglický jazyk. Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat a získáte přístup zdarma.

Nakladatelství Alter
S domácí výukou se rozhodlo zdarma pomoci i nakladatelství Alter. Nabízí dětem a rodičům přístupy ke všem elektronickým učebnicím, pracovním sešitům a vybraným výukovým programům, které umožní procvičovat aktuální látku.

Základní škola – 2. stupeň

Scio testy 
Společnost Scio, jako jedna z největších vzdělávacích institucí, zpřístupnila přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou krátké a jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd. Zaberou 10 až 20 minut.

Khanova škola 
Mezinárodní vzdělávací systém má nyní výuku i v českém jazyce. Je to velmi dobře propracovaný systém vzdělání, populární mezi pedagogy. Najdete zde mnoho výukových videí z předmětů jako např. matematika, fyzika, chemie, biologie, dějepis, informatika, ekonomii či dějiny umění. Videa jsou skládána do promyšlených návazností tak, aby se díky nim děti mohli učit probíranou látku od základů až po komplexní oborové znalosti. Přístup je zdarma a existuje i podobě mobilní aplikace.

Angličtina s Broňou
Potřebujete pomoci s angličtinou? Vyzkoušejte portál Angličtina s Broňou. Nadšená učitelka angličtiny provází děti on-line výukou. Proberou společně gramatiku a nejčastější chyby ve výslovnosti. Navíc se naučíte správně používat spojení, která dělají problémy i rodilým mluvčím.

Umíme to 
Výukové systémy Umíme to  nabízí aktivity pro oba stupně základní školy i pro školy střední. Hravou formou lze procvičovat češtinu, matematiku, programování, angličtinu, němčinu, zeměpis, biologii či chemii. Žáci získávají okamžitou zpětnou vazbu. Každé cvičení lze procvičovat opakovaně a i s vyšší obtížností. Za úspěšné řešení získají tzv. hvězdné štíty úspěšnosti.

Red Monster 
Moderní on-line kurzy Red Monster jsou ideální pomůckou při domácí výuce. Znalosti ze školy si děti procvičí na mobilu tabletu nebo počítači, ať už s dozorem rodičů nebo bez. Nabízí kurzy prvouky, občanské výchovy, vlastivědy, dějepisu, českého jazyka, fyziky a přírodopisu jsou k dispozici žákům základních škol. Pro středoškoláky je připraven úvod do zeměpisu a obecná a buněčná biologie. Kurzy jsou v souladu se školními osnovami, takže nezůstanou ve výuce pozadu, ale naopak se posunou vpřed.

Věda na doma (AV ČR)
Zajímá vás věda? Podívejte se na zajímavé videa Akademie věd. Na stránkách AV ČR  a jejich sociálních sítích pod hashtagem #veda_na_doma najdete tipy, jak strávit čas s vědou. Můžete se těši na domácí pokusy, on-line zdroje pro výuku, elektronické verze časopisů, on-line výstavy a podobně.

Nezkreslená věda
Zábavný vzdělávací cyklus NEZkreslená věda vznikl v Akademii věd ČR. Tento projekt je na sociálních sítí velmi úspěšný. Jedná se o krátká animovaná videa se zaměřením na přírodní, technické, humanitních i společensko-vědní obory, konkrétně: Voda, Barbaři, Kukátko do nanosvěta, Chytré materiály, Jak funguje internet?, Civilizační choroby a Nebojte se ekonomie. Všemi díly provází nezaměnitelný komentář herce Pavla Lišky v doprovodu ilustrací Tomáše Zacha. Nenechte si ujít tyto úžasná videa! Najdete je na i youtube.IFrame