Máte doma prvňáčka? Nejvyšší čas připravit ho na školu!

Půlku prázdnin máme skoro za sebou, a tak se blíží okamžik, kdy vypravíte své dítě poprvé do školních lavic. Doposud trávili mnoho času s vámi, rodiči, a podnikali jste výlety, chodili na hřiště, kreslili, hráli společenské hry, navštěvovali různé kroužky apod. Najednou bude dítě muset sedět v lavici, poslouchat a plnit úkoly. Právě teď je ale nejvyšší čas připravit prvňáčka na nové zkušenosti.

Některé děti jsou nadšené, že půjdou do školy, ale pro jiné to může být stresující záležitost. Proto věnujte poslední týdny prázdnin k nenásilným přípravám do školy. Probírejte otázky, které se mohou vyskytnout v prvních dnech školní docházky jako např.: Kde jsi trávil prázdniny? Co tě baví? Trénink komunikačních dovedností je velmi důležitý, aby dítě umělo reagovat na otázky, porozumělo obsahu, vědělo co, kdy a kde má udělat.

Rodiče se musí připravit nejenom na strach dětí z nástupu do školy, ale také na nákup školních potřeb. Výbava není žádnou levnou záležitostí. Doporučujeme pořídit si seznam, jaké pomůcky bude potřebovat váš školák. Některé školy usnadňují rodičům práci a zveřejňují seznam na svých internetových stránkách.

Co bude váš prvňáček potřebovat do školy?

Základní vybavení do školy, které je nutné, můžete nakoupit s předstihem. Většinou se jedná o pomůcky, které bude vaše dítě používat i několik let, a proto je dobré si nákup promyslet a nenechávat ho na poslední chvíli.

Školní batoh nebo aktovku

Na školním batohu či aktovce by se nemělo šetřit. Školní taška by měla být kvalitní a šetrná k zádům vašeho dítěte. Prvňáček by se v ní měl dobře orientovat, doporučujeme vybírat aktovky a batohy určené pro prvňáčky. Ale o tom už jste se mohli dozvědět více ve článku Tipy na kvalitní školní tašku pro prvňáčky nebo ve článcích Agátina světa.

Školní potřeby do penálu

Ve školní tašce nesmí chybět penál. Určitě nechceme, aby všechny tužky se válely na dně školní tašky. Než se rozhodnete o koupi, pamatujte, že penál by měl být pro vaše dítě přehledný a líbivý. Prvňáčkovi vyberte penál s jednou komorou, aby rychleji našel potřebnou pastelku či tužku. Výrobce Topgal nabízí krásné stylové penály s vyklápěcí chlopní, které lze sladit i se školní taškou a do kterých se prvňáčkovi přehledně vejde vše potřebné.

Výbava penálu

Psací potřeby lze koupit dohromady s penálem nebo se můžete rozhodnout koupit vše samostatně. Určitě budete potřebovat tužky, pastelku, gumu, pravítko a ořezávátko. S výběrem psacího pera či rolleru doporučujeme počkat na instrukce od vaší paní učitelky.

Nezapomeňte na pitný režim a svačinu

Kromě slabikáře a psacích potřeb se do aktovky musí vejít i lahev na vodu, jejíž uzávěr dobře těsní, a krabička na svačinu. Abyste nezatěžovali zbytečně záda malého školáka, pořiďte lahev o objemu 0,5l a bylo by ideální dát lahev do tašky prázdnou a vodu doplnit až ve škole. Podmínkou ale je, že si vaše dítě nezapomene vodu natočit. Není ale mnoho dětí, které by si na pití samy vzpomněly.

Co dalšího do aktovky?

Desky na písmena a číslice budou prvňáčci určitě potřebovat. Hodí se i šikovné desky na sešity, aby nebyly pomačkané. Dále ve školní výbavičce nesmí chybět bačkůrky, pytlík z prodyšného materiálu, do kterého uložíte oblečení a obuv na tělocvik.

Pro detailnější seznam výbavy pokračujte na článek Praktický seznam: Jak vybavit prvňáčka?