Jak to vidí logopedka?

Řadu let slýcháme varování logopedů a pedagogů, že dnešní děti mají zhoršené vyjadřovací schopnosti a výslovnost. Zeptali jsme se proto zkušené logopedky, paní Kristiny Horníkové, která vedla otevřenou logopedickou poradnu na Kreativním festivalu na její názor.

Kristino, jaké jsou největší starosti rodičů, když přicházejí k Vám do logopedické poradny?

Rodiče dnes nejvíc řeší vadnou výslovnost, ale z mého pohledu je mnohem důležitější obsah řeči – jestli děti rozumí tomu, co jim sdělujeme, nebo naopak umí vyjádřit svoje myšlenky a postoje.

Přijde-li dítě s vadou výslovnosti, jaké principy by měli rodiče při domácím cvičení dodržovat?

Do ordinace chodí většinou děti, které ještě neumí některé hlásky, nebo je tvoří vadně. S jejich nácvikem pomáhá vhodné cvičení motoriky mluvidel. Cvičení by měla být častá a krátká, ideálně i zábavná. U většiny cvičení používám hry, za správně vyslovená slova dostávají děti například dílky skládačky. Když skládačku složí – je docvičeno.

 

Zmínila jste i rozvoj vyjadřovacích schopností a schopnosti porozumět řeči. Jak je rozvíjet?

Součástí logopedické péče je i rozvoj slovní zásoby, ta se výborně trénuje vyprávěním, popisováním a třeba hádankami. Existuje mnoho skvělých materiálů – knih, her atp., které rodičům usnadní práci a navedou je správným směrem.

Jaký máte jako logoped vztah k velkému tématu dneška: mobilům a tabletům u dětí?

Osobně proti PC a tabletům nic nemám, mohou fungovat jako dobrá motivace, ale jejich používání by mělo mít jasně daná pravidla – čas u nich trávený by neměl být moc dlouhý.

Tip redakce: hry a knížky pro rozvoj slovní zásoby a výslovnosti