Jak hravě rozvíjet logické myšlení a paměť dětí?

Stačí nechat děti hrát dobré hry na telefonu či tabletu, aby rozvíjely své logické myšlení? Mohlo by to tak vypadat, protože existuje mnoho logických her on-line. Navíc by někdo možná mohl oponovat, že dítě již dnes nepotřebuje klasické hry na rozvoj logiky, neboť počítačové hry přece logiku rozvíjí. Není tomu tak! Jedním z nejdůležitějších faktorů je, že při hře si dítě může na dílky sáhnout – jak víme, zapojení všech smyslů je pro dětské vnímání a rozvoj klíčové.

Tipy na paměťové hry

Všichni jsme v dětství prošli klasikou zvanou pexeso. Ne všichni dospělí ho však mají rádi, proto doporučujeme zkusit hru Memoarrr. Obsahuje v sobě prvky pexesa, které bude bavit děti a dávat jejich skvělé krátkodobé paměti možnost vyniknout před tou naší, děravější. Obsahuje však i strategičtější prvky, takže si hru užijeme i my, dospělí.

Naopak velmi jednoduchým tipem pro trénink vizuální paměti, ke které nepotřebujete hru, je vybrat například 5 předmětů, které máte doma, ukázat je dítěti, pak je zakrýt a nechat je tyto předměty hádat.

Další možností jsou tradiční slovní hry. Všichni si jistě pamatujeme hru na tichou poštu. Menším dětem ji můžete snadno upravit: posílejte a opakujte nejprve pouze slova a kratší věty. Postupně pokračujte opakováním jednoduchých vzkazů, dále pak básniček a říkanek ž ke složitějším textům. , jednoduchých vzkazů  Pak pokračujte opakováním říkanek či vyřizováním jednoduchých vzkazů

Myslíme v prostoru – 3D hlavolamy

Děti mají rády výzvy, využijte toho. Dobré prostorové vnímání a myšlení je důležitá dovednost, která se hodí nejen ve škole, ale především v praktickém životě i u některých povolání. Nabídněte dětem (adekvátně jejich věku) vhodné dřevěné či prostorové hlavolamy.

Mezi velice oblíbené hlavolamy patří obdoby Rubikovy kostky. Například tato dřevěná prostorová hra Cubissimo od francouzského Djeco je mezi dětmi opravdu velkým hitem. Nechte své dítko přijít na kloub záhadným hlavolamům. Je to snadné a pobaví se u nich celá rodina. Kovové či dřevěné hlavolamy, u kterých se dítko snaží přijít na princip jejich rozpojení a zapojení, ještě navíc rozvíjejí jemnou motoriku.

Oblíbené dětské hádanky

Hádanka je hra vhodná kamkoliv – do auta, na pěší túry, do vlaku i na doma. Ať už zvolíte variantu s otázkami na kartičkách nebo hádanky vymýšlíte, pobaví se u nich celá rodina a sami se budete divit, jak jsou děti v řešení hádanek kreativní.

Didaktické hry

Zvolte téma, které vaše ratolesti nejvíce baví a pořiďte právě na toto téma hru. Vaše dítko se díky hře dozví o daném oboru více. Když pak na konec hry zařadíte „malé opáčko“, budete hned vy i vaše dítko moudřejší.

Tak kterou z nich zkusíte? Vsadíte na klasické pexeso nebo se pustíte do objevování nových her?