Desatero správného výběru školní aktovky či batohu

  1. Anatomicky tvarovaná, polstrovaná záda – poskytují zádům oporu a podporují jejich správný vývoj.
  2. Délkově nastavitelné ramenní popruhy s dotahovacími pásky – zabezpečí dokonalé přilnutí aktovky k zádům dítěte, což je pro záda šetrnější. Nejtěžší školní pomůcky patří proto co nejblíže k zádům. Ramenní popruhy musí být dostatečně polstrované a z prodyšného materiálu.
  3. Aktovka nebo batoh? Aktovka disponuje stabilní konstrukcí a pevným dnem. Zpravidla je jednokomorová, umožňuje dítěti okamžitý přehled o učebních pomůckách v aktovce. Nožky na spodní straně aktovky chrání aktovku i učební pomůcky před vlhkem a špínou. Batoh je zpravidla vícekomorový, je vhodný pro větší prvňáčky a starší děti. Dovoluje jim vytvořit si vlastní organizační systém.
  4. Velikost: rozměry musí odpovídat tělesné konstituci žáka, výška by měla odpovídat délce zad dítěte.
  5. Hmotnost: doporučená hmotnost je okolo 1 kg, maximálně do 1400 gramů.
  6. Bezpečnostní reflexní prvky: je velmi důležité, aby tyto prvky byly nejen na přední straně aktovky, ale i na bocích a ramenních popruzích. Tak je dítě vidět ze všech stran. Pokud jsou tyto reflexní prvky od renomovaného výrobce s prověřenou kvalitou a tradicí, máme jistotu, že je naše dítě opravdu vidět.
  7. Dostatečně široké ucho do ruky: dítě musí být schopné aktovku uchopit, i když má oblečenou rukavici.
  8. Kapsy na svačinu a boční kapsy na láhev s pitím: výhodou jsou kapsy s termoizolační vrstvou, uchovávají potraviny déle čerstvé.
  9. Hrudní popruhy: jsou vhodné především pro drobné děti s úzkými rameny. Aktovka pak sedí pevněna ramenou a těsně přilne k zádům. Mezi aktovku a dětská záda nejde vsunout ruka. Tak je aktovka správně usazená, popruhy dotažené a záda spokojená.
  10. Design a materiál: aby se školní taška líbila a snadno se udržovala. Pokud má dítě se stejným motivem aktovku, penál, pouzdro, sáček na přezůvky, případně peněženku, je pro něj snadné si poznat své věci. Pro prvňáčka je to výrazné ulehčení.

Připraveno ve spolupráci s Hama – Step by step: